Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Sıralamalar / Detaylar
ÖSYM Puan Türü: SAY
Taban ve Tavan Sırası: 93.216 / 67.924
Kontenjan: 60
Eğitim: Lisans
Eğitim Dili: Türkçe
İngilizce Hazırlık Sınıfı: İsteğe Bağlı
Telegram Hesabı: Tıklayınız.
Bölüm Hakkında
Endüstri mühendisliği, kompleks süreç ve sistemlerin iyileştirilmesi ve optimize edilmesi için bilimsel yöntemler kullanan mühendislik dalıdır. İnsan, para, bilgi, enformasyon, teçhizat, enerji, malzeme ve benzerlerini içeren kompleks sistemleri geliştirmek, iyileştirmek, uygulamak ile uğraşır. Kompleks durumları anlamak, bu anlayışla modellemek, modeli kullanarak sistemin nasıl hareket edeceğini tahmin etmek ve sistemi iyileştirmek için mantığa dayalı karar vermeyi amaçlar. Başka bir deyişle, endüstri mühendisliği; enerji, hammadde ve işgücünü etkin bir biçimde bir araya getirecek sistemlerin oluşturulması ve yönetimiyle ilgilenir. Bu mühendislik dalı, mühendislik bilimi ile işletme bilimini birbirine bağlar. Endüstri mühendisliğinde, iş süreçlerini iyileştirirken; maliyetten, zamandan kazanım sağlanıp istenen kaliteye ulaşmak için çalışılır. Bir endüstri mühendisi, mal veya hizmet üreten sistemlerin tasarımını yapar. Sistemleri sürekli iyileştirerek daha etkin ve verimli kullanılmalarını sağlar. Ayrıca, bu tür sistemlerin yönetilmesinden sorumludur. Endüstri mühendisleri; otomotiv, tekstil, üretim ve endüstriyel ürünler, bilişim, finans, danışmanlık, maden ve metal sanayi, elektrik elektronik, yapı, gıda, kimya, hizmet, eğitim, taşımacılık, hızlı tüketim malları, sağlık, ev eşyaları, enerji ve telekominikasyon gibi farklı sektörlerde çalışabilmektedir. İşletmelerin; iş geliştirme ve planlama, üretim ve imalat, mühendislik, kalite, yönetim, satış, bilgi işlem, pazarlama, lojistik, finans, satın alma ve idari işler gibi çeşitli departmanlarında istihdam olanağı bulunması sebebiyle endüstri mühendisliği çalışma alanı oldukça geniş bir meslektir.
Burs İmkanları
Bölüme birinci sırada yerleşen öğrenciye Doğru Otomotiv tarafından yılda 10 ay burs verilmektedir. (2022 - 2023 yılı için aylık 750 TL)
İMEP Nedir? Fakülteler / Bölümler
Bursa Teknik Üniversitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close