Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Sıralamalar / Detaylar
ÖSYM Puan Türü: SAY
Taban ve Tavan Sırası: 75.073 / 44.399
Kontenjan: 85
Eğitim: Lisans
Eğitim Dili: Türkçe
İngilizce Hazırlık Sınıfı: İsteğe Bağlı
Telegram Hesabı: Tıklayınız.
Bölüm Hakkında
Elektrik enerjisinin üretilmesi, iletilmesi, dağıtılması ve başka enerji türlerine dönüştürülmesi sistemleri ve her türlü elektronik aletlerin/sistemlerin projelendirilmesi, kullanılmasında ve denetlenmesi konusunda çalışan kişilere Elektrik-Elektronik Mühendisi denir. Elektrik enerjisinin nükleer, hidrolik, güneş, rüzgâr, biokütle ve jeotermal gibi diğer kaynaklara dayalı üretimini sağlar. Üretiminden tüketimine kadar geçen süreçte plan, proje ve uygulamasını yapar. Elektrik enerjisi üreten ve tüketen tesislerin proje, montaj ve işletmesinde görev alır. Haberleşme, endüstriyel, tıbbi cihazlarda yani elektronik aletlerin olduğu her alanda görev alırlar. Günümüzde tıptan haberleşmeye, bilgisayar teknolojisinden uzay araştırmalarına, elektrik enerjisi üretimi iletimi ve dağıtımına kadar her konuda Elektrik Elektronik Mühendisliğinin önemi artmaktadır. Elektrik Elektronik Mühendisleri Kamu kuruluşlarında, Üniversite ve araştırma kurumlarında, Firmaların Ar-Ge bölümlerinde, Özel sektörde, danışmanlık ve müteahhitlik bürolarında çalışabilir. Elektrik Elektronik Mühendislerinin çalışabileceği alanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir: Bilgisayarlar ve Gömülü Sistemler, Tüm devre (Çip) Tasarımı ve Yapımı, Yarıiletken Malzemeler, Elektro-Mekanik Sistemler, İşaret İşleme, Biyomedikal, Mikrodalga – Antenler, Haberleşme ve Telekomünikasyon, Elektrik Makineleri, Aydınlatma, Yüksek Gerilim ve Enerji, Enerji Üretim İletim Dağıtım, Yenilenebilir Enerji ve Otomatik Kontrol.
Burs İmkanları
Bölüme ilk üçte yerleşen öğrencilere Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yılda 9 ay burs verilmektedir (burs miktarı KYK burs tutarı kadar olacaktır).
İMEP Nedir? Fakülteler / Bölümler
Bursa Teknik Üniversitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close