Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Sıralamalar / Detaylar
ÖSYM Puan Türü: SAY
Taban ve Tavan Sırası: 264.603 / 144.084
Kontenjan: 30
Eğitim: Lisans
Eğitim Dili: Türkçe
İngilizce Hazırlık Sınıfı: İsteğe Bağlı
Telegram Hesabı: Tıklayınız.
Bölüm Hakkında
Kimya bilimi insanoğlunun yaşamında önemli yer tutan, yaşam süresini ve kalitesini arttıran bilim ve uygulama alanlarından birisidir. Başta Tarım, Gıda ve İlaç olmak üzere Tekstil, Otomotiv, Plastik vb. pek çok endüstri faaliyetinin temelinde kimyasal modifikasyonlar veya değişimler önemli yer tutmaktadır. Bilim dalı ve yetişmiş insan gücü olarak kimya alanına önem verilmesi, ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için elzemdir. Gelişmiş ülkelerin endüstrileşmesi ve özellikle ar-ge yaptıkları alanlar incelendiğinde, Kimya biliminin önemi daha net görülmektedir. Ülkemiz sanayileşme ve yerli üretim hedefleri doğrultusunda, kimya biliminin ve bu alanda yetişmiş insan gücünün önemi artarak devam etmektedir. Kimya Bölümümüzün amacı, ülkemiz akademisinin veya sanayinin ihtiyaç duyduğu, alanında donanımlı araştırmacı, yenilikçi, analitik ve bilimsel düşünebilen, kendine özgüveni yüksek, yaşadığı topluma/çevreye duyarlı ve açık fikirli yetişmiş mezunlar vermektir. Öğrencilerimizin bu hedefle ve donanımlı bir şekilde yetişmesi ilk önceliğimizi oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışan Kimya Bölümümüz 2011-2012 eğitim-öğretim yılında üniversitemiz bünyesinde öğretime başlayan ilk iki bölümden birisidir. Ülkemizin önemli sanayii şehirlerinden birisinde bulunan ve kısa sürede önemli gelişim gösteren Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde yer alan Bölümümüz, eğitim-öğretim faaliyetlerine yurtiçi/yurtdışı farklı üniversitelerde eğitim almış, alanında uzman 3 adet Profesör, 3 adet Doçent, 5 adet Dr. Öğretim Üyesi ve 7 adet araştırma görevlisi ile devam etmektedir. Bölümümüzde bulunan gelişmiş laboratuvar altyapısı sayesinde öğrencilerimiz daha lisans eğitimleri sırasında pek çok cihaz ile birebir çalışma ve çeşitli projelerde yer alarak kendilerini geliştirme imkânı bulmaktadır. Bölümümüzün eğitim dili Türkçe olmakla birlikte %100 İngilizce Lisans ve Lisansüstü programların açılması çalışmaları devam etmektedir. Nitelikli akademisyen kadrosu ve fiziki altyapısı ile birçok endüstri koluna araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile katkı sunmaktadır.
Burs İmkanları
Bölüme ilk 3’te yerleşen ve YÖK tarafından belirlenen şartları taşıyan öğrencilere eğitim süreleri boyunca burs verilmektedir. Burs miktarı ve süreleri ile ilgili detaylı bilgiye ÖSYM kılavuzundan ulaşabilirsiniz. (2022-2023 yılı için aylık 1000 TL)
İMEP Nedir? Fakülteler / Bölümler
Bursa Teknik Üniversitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close