BTÜ Hakkında

Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa'nın ikinci bir devlet üniversitesi olarak 21.07.2010 tarih ve 27648 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre kurulmuş olup mevcut haliyle 6 Fakülte, 1 Enstitü ve 1 Yüksekokul ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Bursa Teknik Üniversitesi donanımlı, alanlarında öncü ve motivasyonu yüksek akademisyen kadrosu ile öğrencilerine yüksek kalitede eğitim hizmeti sunan dinamik bir üniversitedir.

2244 Sanayi Doktora Programı Desteği’nde 23 proje ile Türkiye 1.’si olan Bursa Teknik Üniversitesi özellikle teknik alanlarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu eğitim, öğretim ve araştırma stratejisini tematik üniversite anlayışına uygun olarak yapılandırmaktadır.

YÖK tarafından “Robotlar ve Akıllı Sistemler” alanında uzmanlaşan üniversite olarak belirlenen ve Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri arasında yer alan Bursa Teknik Üniversitesi, yoğun talep gören bölümlerini kontrollü şekilde açarak kontenjanlarını tam dolduran seçkin devlet üniversiteleri arasına giren en genç üniversitedir.


Üniversitemizde İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Hazırlık sınıflarımızda yabancı okutmanlar desteğinde verilen üst düzey İngilizce eğitim programı ile öğrencilerin yabancı dil bilgi ve becerilerini akademik gelişmeleri takip edebilecek, yorumlayabilecek ve mesleki alanda kendilerini en iyi şekilde ifade edebilecek düzeye gelmesi hedeflenmektedir. 

Öğrencilere lisans eğitimleri süresince sanayiye yönelik teknik gezi ve staj imkânlarından faydalanabilecekleri kariyer planlaması desteği, girişimcilik, yabancı üniversiteler ile ortak eğitim programları ve uluslararası öğrenci değişim programları gibi olanaklar sağlayan Bursa Teknik Üniversitesi, İşletmede Mesleki Eğitim Programı (İMEP) ile sektörde anlaşmalı firmalarda ya da üniversite laboratuvarlarında 8 dönemin bir dönemini uygulama ile geçiren donanımlı mezunlar vermektedir.

Bursa Teknik Üniversitesi sanayinin gereksinimlerine göre eğitim öğretim ve AR-GE çalışmalarını yürüten, mezunları yüksek oranda tercih edilen, eğitim yaptığı alanlarda markalaşmış ve çözümler üreten modern bir bilim merkezi olma yolunda kararlı ve hızla ilerlemeye devam etmektedir.
 

Vizyon
Eğitim, araştırma ve girişimcilikte öncü, yetiştirdiği bireyler ve ürettiği değerlerle bilim ve teknolojiye yön veren, saygın bir üniversite olmak.
Misyon
Bursa Teknik Üniversitesi araştırma ve girişimcilik odaklı öğrenimi benimseyen, insanlık ve doğa için bilgi ve teknoloji üreten ve yayan, etik değerlere bağlı, yenilikçi bir üniversitedir.
Temel Değerler
  • Yenilikçilik
  • Girişimcilik
  • Özgürlükçülük
  • Eleştirel Düşünce
  • Üretkenlik
  • Katılımcılık
  • Paylaşımcılık
  • Çevreye Duyarlılık
  • Toplumsal Duyarlılık
Bursa Teknik Üniversitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close