BTÜ'de Yaşam

ÖĞRENCİ KLÜPLERİ

Üniversitemizde bilim, kültür-sanat ve spor ana alanlarında kurulu 60’ın üzerinde öğrenci topluluğu mevcuttur. Öğrencilerimiz topluluk faaliyetlerinde ilgi alanlarınagöre kendilerini geliştirebilmekte, topluluklar bünyesinde ürettikleri insansız hava araçları, elektrikli araçlar, insansız sualtı robotları ile başta TEKNOFEST olmak üzere ulusal ve uluslararası teknoloji yarışmalarında dereceler almaktadırlar.

 

BURSATTO

Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (Bursatto)vasıtasıyla birinci sınıftan itibaren proje hazırlama ve girişimcilik eğitimleri verilerek öğrencilerimiz gerek ulusal-uluslararası yarışmalara yönlendirilmekte gerekse iş fikirlerini geliştirerek kendi şirketlerini kurmaları yolunda desteklenmektedirler.

 

BURSATEKNOPARK

Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Yerleşkesi içerisinde yer alan “Bursateknopark” Bursa ve çevresindeki üniversitelerin araştırma kabiliyetini, nitelikli iş gücünü ve bölge sanayisinin tecrübesini entegre etme misyonu ile faaliyet göstermektedir.  İleri teknolojiye sahip, yüksek katma değerli yenilikçi ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini destekleyerek, ulusal ve uluslararası inovasyon ve Ar-Ge ekosistemine katkı sağlayan Bursateknopark, Bursa Teknik Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerine önemli fırsatlar sunmaktadır. Bursateknopark üniversite –sanayi işbirliği ile akademisyen ve öğrencilerin teknoloji firmalarına erişimini kolaylaştıran, girişimcilik ekosisteminde akademisyen ve öğrencilerin firma kurarak yer almalarını destekleyen bir yapıdadır.

 

KONUM

Bursa şehir merkezindeki her iki yerleşkemiz de metro istasyonlarına yürüme mesafesindedir.

 

BARINMA

Mimar Sinan Yerleşkemiz yanında 880 öğrenci kapasiteli KYK erkek öğrenci yurdu ve her iki yerleşkemize yürüme mesafesinde özel yurtlar bulunmaktadır. Bunun dışında, Bursa’nın farklı semtlerindeki KYK ve özel sektöre ait yurtlarda kalan öğrencilerimiz, metro istasyonlarına yürüme mesafesinde olan Mimar Sinan ve Yıldırım Bayezid Yerleşkelerimize kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir.

 
BURSADA OKUMAK
Sahibi olduğu tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra sanayi ve ticaret şehri özelliği de taşıyan Bursa’da, 18 adet organize sanayi bölgesi ve bu bölgelerde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren binlerce firma bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası nitelikteki firmalar, BTÜ öğrencileri için bir anlamda staj alanı ve doğal laboratuvar işlevi de görmektedirler. Öğrencilerimize üniversite eğitimleri sırasında sunduğu böylesine önemli bir olanağın ötesinde Bursa, şehirde faaliyet gösteren çeşitli ölçekteki firmaların aracılığı ile mezuniyetleri sonrasında kendilerini bekleyen sonsuz sayıdaki iş fırsatını da bünyesinde barındırmaktadır.

 

SAĞLIK HİZMETLERİ

Üniversitemiz Mİmar Sinan ve Yıldırım Bayezid Yerleşkesi ’nde birer revir bulunmaktadır. Revirlerde, sağlık hizmeti bir  iş yeri hekimi (park time) ve hemşire ile hizmet vermektedir. Birinci basamak sağlık kurumları veHemşirelik kanununda belirtilen yetki ve sorumluklar çerçevesinde Üniversite personeli ve öğrencilerimiz için gerekli acil tıbbi tedavi ve ilk yardım uygulamaları, acil haller dışında müdavi hekim tarafından yazılı olarak verilen tedavi uygulamaları, pansuman, enjeksiyon uygulamaları, kan grubu, tansiyon,kolesterol ve kan şekeri ölçümleri yapılmaktadır. Kurumda hemşirelik girişimleri ile karşılanabilecek sağlıkla ilgili ihtiyaçlar belirlenmekte, planlanmakta ve uygulanmaktadır. Ayrıca birimimize müracaat eden personel ve öğrencilerimize sağlıkla ilgili danışmanlık yapılmaktadır. 

 

PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETİ
Psikolojik yardım, bireyin kişisel sosyal, mesleki ya da akademik alanlarda gelişimi ve uyumu ve problemlerinin çözümü gibi konularda tarafsız, güven ve gizliliğe dayanan bu alanda eğitim almış uzman tarafından verilen profesyonel bir hizmettir.
 
Bursa Teknik Üniversitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close