Rektörün Mesajı

 

Onuncu yılını kutlayan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), siz gençler gibi dinamik bir üniversitedir. Yurt içi ve yurt dışında farklı üniversite ekollerinde yetişmiş, donanımlı, alanlarında öncü ve motivasyonu yüksek akademisyen kadrosu ile Üniversitemiz öğrencilerine yüksek kalitede eğitim hizmeti vermektedir.

 

2244 Sanayi Doktora Programı Desteği’nde 23 proje ile Türkiye 1.’si olan BTÜ; özellikle teknik alanlarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu, eğitim-öğretim ve araştırma stratejisini tematik üniversite anlayışına göre yapılandırmaktadır. YÖK tarafından “Robotlar ve Akıllı Sistemler” konusunda ihtisaslaşacak üniversite seçilen ve Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri İlk 50 Listesinde yer alan BTÜ, yoğun talep gören bölümlerini kontrollü şekilde açarak kontenjanlarını tam dolduran seçkin devlet üniversiteleri arasına girmenin gururunu yaşamaktadır.

 

Son teknolojiye sahip cihaz ve donanımlardan oluşan zengin laboratuvarlarımız, bir taraftan sanayinin ihtiyaçlarına cevap vermekte, diğer taraftan da çok sayıda projeyle akademik çevrelerin takdirini kazanarak seçkin bilim insanlarının aramıza katılmasını hızlandırmaktadır. BTÜ, sizlere çağdaş laboratuvar imkânı ve bilim olanakları ile eşsiz bir araştırma ortamı sunmaktadır.

 

18 organize sanayi bölgesiyle çok çeşitli sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapan Bursa’da öğrencilerimiz lisans eğitimleri boyunca sanayiye yönelik teknik gezi ve staj imkânlarından faydalanırken kariyer planlaması desteği, girişimcilik, yabancı üniversiteler ile ortak eğitim programları ve uluslararası öğrenci değişim programları gibi olanaklardan da yararlanmaktadır. BTÜ öğrencileri “Proje Tabanlı İşletmede Mesleki Eğitim Programı” (BTÜ-İMEP) ile 8 dönemlik üniversite eğitiminin en az bir dönemini sektörde anlaşmalı firmalarda ya da BTÜ laboratuvarlarda uygulama ile tamamlayarak mezuniyet sonrasında donanımlı birer mühendis olarak çalışma hayatına güvenle adım atabilmektedirler.

 

Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimiz Osmanlı’ya beşik olmuş bu tarihi şehrin stratejik coğrafi konumu, zengin kültür-sanat etkinlikleri ve doğal zenginliklerinden doğan avantajlarından da faydalanabileceklerdir.

 

BTÜ, bir “Teknik Üniversite”den beklendiği gibi sanayinin gereksinimlerine göre eğitim-öğretim ve AR-GE çalışmalarını yürüten, mezunları yüksek oranda tercih edilen, eğitim yaptığı alanlarda markalaşmış ve çözümler üreten modern bir merkez olma yolunda kararlı ve hızlı mesafe almaktadır.  Bizi tercih eden siz sevgili gençlerimiz en son bilgilerle donatılmış, yoğun uygulama ve stajlarla pratiği gelişmiş, problem çözen, analitik düşünen, kendine güvenen, girişimci ve sektörde yoğun talep gören dünya vatandaşı ve mühendisleri olarak yetişeceksiniz.

 

Rektör Prof. Dr. Arif KARADEMİR

Bursa Teknik Üniversitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close